ORGANIZING COMMITTEE | |
Conference chairs | Joan Cabestany (Tech. Univ. Catalunya, E) Alberto Prieto (Univ. Granada, E) Francisco Sandoval (Univ. Málaga, E) |
Technical program chairs | Gonzalo Joya ( Univ. Málaga , E) Francisco García Lagos ( Univ. Málaga , E) Miguel Atencia (Univ. Málaga) |
Publicity and publication chairs | Pedro Castillo ( Univ. Granada , E) Alberto Guillén (Univ. Jaén, E) Beatriz Prieto ( Univ. Granada , E) |
Local arrangements and registration chairs | Juan M. Corchado (Univ. Salamanca, E) Sara Rodríguez (Univ. Salamanca, E) Francisco de Paz (Univ. Salamanca, E) Javier Bajo (Univ. Salamanca, E) Emilio S. Corchado (Univ. Burgos, E) |
PROGRAMM COMMITTE (tentative): | |
Igor Aleksander | Imperial College, UK |
Andreas Andreu | Johns Hopkins University, USA |
Plamen Angelov | Univ. Lancaster, UK |
Cecilio Angulo | Tech. Univ. Catalunya, E |
Antonio Artés | Univ. Carlos III, E |
Antonio Bahamonde | Univ. Oviedo, Gijón, E |
Sergi Bermejo | Tech. Univ. Catalunya, E |
Piero Bonissone | GE CRD Information Technology Laboratory , USA |
Andreu Catalá | Tech. Univ. Catalunya, E |
Pert Cauwenberghs | The Johns Hopkins University , USA |
Jesus Cid-Sueiro | Unv. Carlos III, Madrid, E |
Rafael Corchuelo | Univ. Sevilla, E |
Carlos Cotta | Univ. Málaga, E |
Marie Cottrell | Univ. Paris 1, F |
Alicia d'Anjou | Univ. País Vasco (EHU), E |
Javier de Lope | Tech. Univ. Madrid, E |
Luiza de Macedo | University of Rio de Janeiro, Br |
Dante del Corso | Politécnico di Torino, I |
Angel P. del Pobil | Univ. Jaume I, Castellón, E |
Suash Deb | C.V.Raman College of Engineering, India |
Richard Duro | Univ. Coruña , E |
Reinhard Eckhorn | Philipps-Univ. Ge |
Marcos Faundez-Zanuy | Tech. Univ. Catalunya, E |
J. Manuel Fernández | Univ. Polit. de Cartagena, E |
Ramon Ferrer Cancho | Univ. of Roma, I |
Heinrich Flar | Mikroelektronik, TU Berlin, G. |
Dario Floreano | Swiss NSF, EPFL, CH |
Jean-Claude Fort | Univ. Paul Sabatier Toulouse (F) |
Kunihiko Fukushima | Osaka Univ. , Jp |
Chistian Gamrat | CEA, Gif sur Yvette, F |
Patrik Garda | Orsay, F |
Karl Goser | Univ. Dortmund, Ge |
Manuel Graña | Univ. País Vasco (EHU), E |
Anne Guérin-Dugué | LIS, INPG, Grenoble, F |
Alister Hamilton | Unv. Edinburgh, UK |
Barbara Hammer | Univ. of Osnäbruck, D |
Martin Hasler | EPFL Lausanne, CH |
Jeanny Hérault | I.N.P.G. Grenoble, F |
Francisco Herrera | Univ. Granada, E |
Cesar Hervás | Univ. Cordoba, E |
Tom Heskes | Univ. Nijmegen (NL) |
Giacomo Indiveri | Institute of Neuroinformatics ETH/UNIZ , Zurich , CH |
Pedro Isasi | Univ. Carlos III, E |
Simon Jones | Univ. Loughbourough, UK |
Christian Jutten | I.N.P.G. Grenoble, Fr |
Tin Kam Ho | Bell Labs, USA |
Kathryn Klemic | Univ. of Yale, E |
Amaury Lendasse | Helsinki University of Technology, Fi |
Kurosh Madani | Univ. of Paris-XII, F |
Jordi Madrenas | Tech. Univ. Catalunya, E |
Luis Magdalena | Tech. Univ. Madrid, E |
Dario Maravall | Tech. Univ. Madrid, E |
Bonifacio Martín del Brio | Univ. Zaragoza, E |
Wolfgang Maass | Technische Universitaet Graz, Austria |
Francesco Masulli | Univ. La Spiezia, Genova, I |
José M. Molina | Univ. Carlos III, E |
Augusto Montisci | Univ. of Cagliari, I |
Claudio Moraga | Dortmund University, D |
Juan M. Moreno | Tech. Univ. Catalunya, E |
Klaus-Robert Müller | Fraunhofer Institute for Computer Architecture and Software Technology FIRST, Berlin , D |
José Muñoz | Univ. of Málaga, E |
Alan F. Murray | Edimburgh University, UK |
Jean-Pierre Nadal | Ecole Normale Supérieure Paris, F |
Nadia Nedjah | State Univ. of Rio de Janeiro, Brazil |
Erkki Oja | Helsinki Univ. of Technology, FIN |
Juan Pavón | Univ. Complutense Madrid |
Julio Ortega | Univ. Granada , E |
Kevin M. Passino | The Ohio State University USA |
Witold Pedrycz | University of Alberta , Ca |
Francisco José Pelayo | Univ. Granada, E |
Andrés Perez-Uribe | Univ. of Applied Sc. of W., CH |
Vicenzo Piuiri | University of Milan, I |
Carlos G. Puntonet | Univ. Granada, E |
Leonardo Reyneri | Politecnico di Torino, I |
Ignacio Rojas | Univ. Granada, E |
Eduardo Ros | Univ. Granada, E |
Ulrich Rückert | Heinz Nixdorf Institute, Univ. of Paderborn , D |
Javier Ruiz-del-Solar | Univ. Chile, Chile |
Wei-Chiang Samuelson Hong | Oriental Institute of Technology,Taiwan |
Eduardo Sanchez | LSI, EPFL, CH |
Juan V. Sanchez-Andrés | Univ. La Laguna, E |
Juan A. Sigüenza | Univ. Autónoma de Madrid, E |
Jordi Solé-Casals | Univ. de Vic, E |
Peter Szolgay | Hungarian Academy of Sciences, Hu |
John Taylor | King's College London, UK |
Fabian Theis | Institute of Biophysics , University of Regensburg , D |
Carme Torras | IRI, CSIC, Tech. Univ. Catalunya, E |
Joaquín J. Torres | Univ. of Granada, E |
Mark Van Rossum | Univ. of Edinburgh, UK |
Marley Vellasco | Pontif. Univ. Católica Rio de Janeiro, Bz |
Alfredo Vellido | Tech. Univ. Catalunya, E |
Michel Verleysen | Univ. Cath. de Louvain-la-Neuve, Be |
Thomas Villmann | Univ. of Leipzig (D) |
Changjiu Zhou | Singapore Polytechnic |
Ahmed Zobaa | Univ. of Cairo, Egyp |
Pedro Zufiria | Tech. Univ. Madrid, E |